Fotoğraf: Cemal Emden

Fotoğraf: Cemal Emden

Fotoğraf: Cemal Emden

Fotoğraf: Cemal Emden

Fotoğraf: Cemal Emden

Fotoğraf: Cemal Emden

Fotoğraf: Cemal Emden

Fotoğraf: Cemal Emden

TEK GÖZ ODA

NERMİN ER

Türkiye’nin önde gelen kahve ve çikolata üreticisi Kahve Dünyası’nın hayata geçirdiği, kâr amacı gütmeyen sanat platformu Yanköşe, açılışını 21 Eylül-16 Mart tarihleri arasında sergileyeceği Nermin Er’in “Tek Göz Oda” adlı çalışmasıyla yapıyor.

Yanköşe’nin 15. Uluslararası İstanbul Bienali’nin paralel etkinlikleri arasında yer alan bu ilk projesi, Kahve Dünyası’nın Meclis-i Mebusan Caddesi, 85 numarada konumlanmış olan Kabataş şubesinin dış duvarı ve onu kesen duvarda, yaklaşık 260 metrekarelik bir alana yayılıyor. Her iki duvarın üzerine belli bir düzende yerleştirilen farklı renklerdeki 120 kuş evi, bugün pek göz önünde olmasalar da mahallenin gerçek sahibi kuşlara bir yerleşim alanı açarak onları geri çağırıyor.

“Tek Göz Oda” yerleştirmesi barınmak, korunmak ve kendini güvende hissetmek gibi, tüm canlıların paylaştığı temel ihtiyaçlar üzerinden birlikte yaşamak için bir öneri sunuyor. İstanbul’un en işlek caddelerinden birinde yer alan bu çalışma; şehrin gri dokusundan sıyrılmak için renklere ve sese başvuruyor. 25x35cm büyüklüğündeki kuş evleri, belirli bir düzen içinde, toplu konut fikrine de göz kırparak, yaşam hakkını betonlaşma ile çaldığımız kuşlara alan açmayı hedefliyor.

Yanköşe’nin ağırladığı bu ilk proje; küratör Fulya Erdemci, sanat yazarı Evrim Altuğ, tasarımcı Bülent Erkmen, Kahve Dünyası Yönetim Kurulu Üyesi Dilara Altınkılıç ve projenin koordinatörlüğünü üs-tlenen Nilüfer Şaşmazer’in oluşturduğu bir jüri tarafından değerlendirilerek üç proje arasından seçildi.