Fotoğraf: Cemal Emden

Fotoğraf: Cemal Emden

Fotoğraf: Cemal Emden

Fotoğraf: Cemal Emden

Fotoğraf: Flufoto

Fotoğraf: Flufoto

Fotoğraf: Flufoto

Kahve Dünyası’nın Güncel Sanat Projesi: Yanköşe

Türkiye’nin önde gelen kahve ve çikolata üreticisi Kahve Dünyası’nın hayata geçirdiği Yanköşe, kâr amacı gütmeyen bir sanat platformudur. İstanbul’un Kabataş semtinde, Meclis-i Mebusan Caddesi, 85 numarada konumlanmış olan Kahve Dünyası şubesinin hemen yanında yer alan, birbirine dik açılı iki duvardan oluşan Yanköşe; beklenmedik, deneysel güncel sanat eserleri üreten sanatçılara ayrılmış bir köşedir.

Yanköşe’nin İlk Projesi “Tek Göz Oda”

Yanköşe’nin 15. Uluslararası İstanbul Bienali’ne paralel olarak düzenlediği ilk projesi, 21 Eylül 2017-16 Mart 2018 tarihleri arasında sergilendi. Nermin Er’in “Tek Göz Oda” isimli yerleştirmesi barınmak, korunmak ve kendini güvende hissetmek gibi, tüm canlıların paylaştığı temel ihtiyaçlar üzerine birlikte yaşamak için bir öneri sunuyordu.

Yanköşe’nin İkinci Projesi “ AYRIAYRIBİRARADA”

Yanköşe, 30 Mart – 28 Eylül 2018 tarihleri arasında Özlem Günyol ve Mustafa Kunt’un “AYRIAYRIBİRARADA – harfler, sayılar, noktalama ve diğer işaretler” adlı çalışmalarını ağırlıyor.

Frankfurt’ta yaşayan ve 13 yıldır birlikte çalışan Günyol ve Kunt’un, Yanköşe’nin bu ikinci edisyonu için hazırladıkları eserde Türkiye Cumhuriyeti anayasa metninin 2017 tarihli güncel halini büyük formatlı bir örüntü görünümünde sunuyor. Anayasayı oluşturan tüm unsurlar, içinde bulundukları cümle ve paragrafları terk ederek kendi benzerleriyle buluşuyor ve oluşturdukları çizgiler, birbirini kesen ancak farklı eksenlerde uzanan doğrulara dönüşerek soyut, kaotik bir manzara oluşturuyor. Böylece anayasa metninin potansiyelini içinde barındıran çalışmanın kapsadığı bu öğeler, bir anlamda özgürleşiyor ve henüz kurulmamış cümleler için bir kapı aralıyorlar.

Yanköşe’yi oluşturan her iki duvarın da göründüğü açılardan bakıldığında, duvarlar arasındaki boşluğu kullanan soyut bir çizim gibi algılanan çalışma, belirli bir mesafeye dek içeriği hakkında hiçbir ipucu vermezken, ancak detaylı bir şekilde bakıldığında kendini açık ediyor.

DİĞER HABERLER www.wannart.com